Čo je prstencová píla?
Pre profesionálov v stavebníctve je veľmi dôležité zvoliť si správny nástroj pre každú prácu. Medzi zaujímavých pomocníkov patrí rozbrusovačka. A šľahačkou na koláči je jej špeciálna sestrička, prstencová píla.
Hobby nadšenec či amatér môže pri svojej práci stráviť viac času. Nemusí ho trápiť, či mu niektorý pracovný krok trvá pár sekúnd alebo viac minút. Nikto ho nenaháňa, nik mu nemeria čas. Azda iba manželka :-).
Každý z nás určite držal v ruke uhlovú brúsku. Či chcem, či nechcem, viac, ako pár centimetrov s ňou neprerežem. Priamo úmerne s veľkosťou rezu rastie aj potreba veľkosti brúsky. Kachličku či dlažbu prekrojím malou 125-kou. Zámkovú dlažbu už musím prekrojiť väčšou 230-kou.
Pokiaľ potrebujem upraviť stavebný otvor pre okno alebo dvere? Ako amatér mám viacero možností. Navŕtať otvory pozdĺž reznej hrany a potom …
Alebo zavolať profesionála.
Vynechajme využitie služieb príchodu pseudo-odborníka s kladivom a sekáčom.
Privolaný profík môže prísť so strojom, väčším než je on sám a s rezným kotúčom, ktorý by mohol slúžiť na vyvolanie umelého zatmenia slnka.
Alebo príde s ručným náradím, ktoré vyzerá ako bežná rozbrusovacia píla. Ale v niečom je kúsok iné. Tento nie často používaný pomocník ponúka neobyčajnú hĺbku rezu v závislosti od veľkosti a modelu. Voláme ho prstencová píla.
Prstencová rozbrusovačka je ručný rezací nástroj, ktorý môžeme použiť na rezanie betónových konštrukcií, podláh aj stien.
Je to typ píly s pevným kruhovým kotúčom, ktorý beží na hnacích a vodiacich valcoch. Tento nástroj je veľmi všestranný a oplatí sa ho mať vo svojej dielni. Všestrannosť prstencovej píly z nej nepochybne robí užitočný nástroj, ktorý musíte vždy brať do úvahy pri dodávkach stavebných prác, pri pílení a rezaní stavebných materiálov.
Čítajte ďalej a dozviete sa viac o týchto zaujímavých pílach.
Osvedčené použitie prstencovej píly
Prerezávanie otvorov do tehlových alebo betónových stien
na vloženie okenného alebo dverného rámu
Vyrezanie stien
pri tvorení nových priestorov
Dodatočná montáž výrobných strojov a technológií
rozmerové úpravy podkladových dosiek
Rýchlosť a presnosť rezu pri súčasnej vysokej odolnosti a životnosti robí z týchto pracantov favorita na základný rezný nástroj. Vhodný tak pre profesionálov, tak aj pre domácich majstrov. Pokročilý dizajn znižuje riziko zranenia operátora alebo poškodenie obrobku.
Samozrejme, toto platí v prípade dodržania základných bezpečnostných pravidiel.
Toto náradie je tiež navrhnuté tak, aby minimalizovalo vibrácie. Tým sa znižuje riziko únavy a zranenia pri zdĺhavom rezaní.
Typy pohonu prstencových píl
Prstencové píly sú dostupné v rôznych veľkostiach aj rôznych rezných konfiguráciách. To uľahčuje voľbu správnej verzie pre každé použitie.
Z hľadiska pohonu existujú tri hlavné typy týchto píl. Každý ponúka určité výhody a má aj svoje nevýhody:
Benzínová prstencová píla
poháňa ich (zvyčajne) dvojtaktný spaľovací motor. Sú najstaršou formou tohto náradia. Benzínové rozbrusovacie píly sa vyznačujú vysokým výkonom a nezávislosťou na pripojenie. Je možné ich použiť v oblastiach, kde je ťažké či nemožné získať iný typ zapojenia. Vďaka tomu sú ideálnym nástrojom pre špeciálne projekty.
Vzhľadom na vypúšťané výpary sa však odporúča používať ich výhradne v otvorených priestoroch s dostatkom vetrania.
Hydraulická prstencová píla
tento typ ťaží z výhody minimálneho počtu pohyblivých častí. Hydraulická prstencová píla je prakticky bezúdržbová, robustná a veľmi odolná. Vydrží skúšku časom a oplatí sa do nej investovať. Ovládanie je jednoduché, pomocou hydraulického agregátu.
Elektrická prstencová píla
tento typ náradia je poháňaný motorom, napájaným trojfázovým elektrickým prúdom 230V alebo 400V. Zapojíte a môžete pracovať
Elektrické náradie je tichšie a je možné jeho použitie vo vnútri aj vonku. Je ideálne do priestorov, ktoré musia ostať bez škodlivých výparov a kontaminácie.
Vysokofrekvenčné elektrické zariadenia
Niektoré z elektrických prstencových píl pracujú pri vysokých frekvenciách. Popis tohto typu napájania by vydal na celý článok, takže tu v tejto téme iba pár vetami.
Najbežnejším typom v odvetví elektrického náradia je tradičný univerzálny motor (typ s uhlíkmi). Vysokofrekvenčné elektrické náradie má oveľa vyššiu účinnosť, čo znamená vyšší výkon pri rovnakom príkone a pri výrazne nižšej hmotnosti. A navyše vynikajúcu regulovateľnosť otáčok a dlhšiu životnosť nástroja. To všetko robí z vysokých frekvencií fantastickú voľbu. Hlavne, ak je požadovaný maximálny výkon.
Rozmenené na drobné:
Vďaka vysokej výstupnej účinnosti dokáže vysokofrekvenčný motor maximálne využiť dostupný prúd. Napríklad výkon motora vysokofrekvenčnej prstencovej píly AGP R16 je na jednofázovom vstupe (230V) 3600W pri 16 A. Aby tejto úrovni výkonu zodpovedal typický univerzálny motor, potreboval by príkon takmer 5 500 W, čo by bolo 24 ampérov!
Prečo prstencová píla
Nasledujúci obrázok jednoducho a presne ukazuje, čo robí prstencovú pílu takým zaujímavým pomocníkom.
Sú ľahko prenosné
jedná sa o ľahké a kompaktné stroje v porovnaní s ponúkanou hĺbkou rezu. Vyznačujú sa vysokou ergonómiou a jednoduchou obsluhou
Všestranné využitie
rezné kotúče sú vymeniteľné. To umožňuje užívateľovi meniť typ prstenca v závislosti od druhu materiálu, ktorý chce rezať. Píly sa vo všeobecnosti používajú na veľké betónové debnenie, dosky a steny, ale možno ich použiť v celom rade iných aplikácií
Mimoriadne výkonné zariadenia
je možné ich osadiť prstencom na prerezanie rôznych typov betónu či iných stavebných materiálov. Nemusíte sa obávať, že sa rez zastaví uprostred steny. Benzínové píly môžu rezať až do hĺbky 270 mm (10 palcov), hydraulické do hĺbky 300 mm (12 palcov), zatiaľ čo elektrické píly môžu dosiahnuť hĺbku 425 mm (17 palcov)
Prstencová píla a presnosť rezu
neprehliadnuteľnou a nezanedbateľnou prednosťou týchto typov píl je čistý rez. Túto vlastnosť využijete napríklad pri úpravách stavebných otvorov, kde nie je potrebné počítať s veľkou rezervou a môžete eliminovať nadmerné rezervy
Krok za krokom vlastnosťami
jednotlivých modelov, vrátane podstatných parametrov:
Prstencová píla AGP R13
Prstencová píla AGP R16 (vysokofrekvenčná)
Weka TR40 prstencová píla (vysokofrekvenčná)
12,4 kg
13 kg
13,5 kg
330mm
400mm
400mm
220mm
300mm
300mm
Rezné parametre štandardných rozbrusovačiek, pracujúcich s bežným diamantovým kotúčom. Vidíme, že podobná veľkosť a iba o trochu vyššia hmotnosť. Ale maximálna rezná hĺbka je úplne inde:
Rozbrusovacia píla AGP C14
Rozbrusovacia píla AGP C16
Rozbrusovačka Weka TS40 (vysokofrekvenčná)
7,9 kg
9,6 kg
9,4 kg
355mm
406mm
400mm
125mm
150mm
165mm
Čo dodať na záver
Prstencové píly sú veľmi užitočným pomocníkom.
Prípadná námietka, že sú aj finančne náročným pomocníkom, je pravdivá. Tu je potrebné dodať iba jedno. Na rez s hĺbkou 300mm potrebujeme pílu s kotúčom cca 700mm. Takže tak.
Určite to nie je píla pre domáceho kutila, ktorý si občas prireže zámkovú dlažbu.
Pokiaľ ale pravidelne upravujete veľkosť stavebných otvorov či režete otvory nové, toto náradie je vhodné do vašej výbavy.
Nájdete u nás
Napíšte nám do komentára pod článkom, na aké práce používate rozbrusovacie píly. Akú veľkosť kotúča a aké najčastejšie hĺbky rezu s nimi prekonávate. Zaujímavý komentár odmeníme extra zľavou 10% pri nákupe (“extra” značí +10% ku zľave, akú vypočíta systém obchodu).
V ponuke máme aj prstencové kotúče
Pre prstencové rezné kotúče platí to isté pravidlo, ako aj pre štandardné, do bežných prístrojov – pre kvalitnú reznú hranu a vyhovujúcu rýchlosť rezu pri najlepšej životnosti je potrebné zvoliť správny typ segmentu.